Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej w dniu 13.03.2023 podpisał ustawę zmieniającą przepisy w zakresie lokalizacji nowych lądowych elektrowni wiatrowych.
Niestety, pomimo tego, że oryginalny rządowy projekt tej ustawy zakładał wdrożenie rozwiązań będących efektem konsensusu obejmującego przedsiębiorców, samorządy, inwestorów oraz organizacje społeczne, to ostateczny kształt tego aktu jest daleki od ich oczekiwań.
W trakcie prac w komisji sejmowej, do projektu została wprowadzona poprawka zmieniająca minimalną odległość, która dzielić ma nowe elektrownie wiatrowe od istniejących zabudowań mieszkalnych, z 500 na 700 metrów. Zmianę tę uzasadniono rzekomymi hałasemi innymi negatywnymi oddziaływaniami generowanymi przez turbiny wiatrowe, których występowania nie potwierdzają badania naukowe.
Z licznych, eksperckich szacunków (np. 1,2,3) wiemy, iż w wyniku tej zmiany, obszar, na którym możliwe będzie powstanie nowych farm wiatrowych, uległ zmniejszeniu o prawie 50%. W dodatku 84% z kilkuset zatwierdzonych już przez samorządy planów inwestycyjnych będzie musiało ulec rewizji, co znacznie opóźni cały proces inwestycyjny, a tym samym wzrost udziału odnawialnych źródeł energii w polskim systemie energetycznym.
Przedstawiciel rządu, sekretarz w ministerstwie Klimatu i Środowiska ds. OZE, ogłosił, że w świetle nowych przepisów w Polsce będzie mogło zostać zainstalowane maksymalnie 4 do 6 GW mocy w lądowych elektrowniach wiatrowych. Nie można więc uznać, że omawiana ustawa w istotny sposób poprawiła warunki dla rozwoju odnawialnych źródeł energii w zakresie lądowej energetyki wiatrowej.
Energetyka wiatrowa gwarantuje energię, która jest czysta, tania, dostępna lokalnie i nie wymaga importu paliwa, więc Polki i Polacy popierająjej rozwój. Z powodu zmiany klimatu i przyspieszonej rosyjską inwazją na Ukrainę konieczności odejścia od paliw kopalnych, wszystkie kraje UE muszą wziąć odpowiedzialność za pilne przeprowadzenie transformacji energetycznej. Polska, jako członek europejskiego sojuszu, powinna wywiązywać się z przyjętych zobowiązań i razem z pozostałymi krajami UE dążyć do jak najszybszego osiągnięcia neutralności klimatycznej, jednocześnie gwarantując swoim obywatelom energię w przystępnej cenie.
Strona kampanii: https://kampania.akcjademokracja.pl/petitions/na-ratunek-polskiej-energetyce-wiatrowej/
Apel zainicjowany przez Młodzieżowy Strajk Klimatyczny i wspierany przez Akcję Demokrację.