Kulik wielki (Numenius arquata) jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Na początku lat 2000. stan jego krajowej populacji szacowany był na 650–700 par, a w latach 2013–2018 było to już tylko 120–250 par.
Ich liczba zmniejszyła się o 79%!
Główną przyczyną spadku populacji jest skrajnie niski sukces lęgowy, wynikający z niszczenia gniazd w wyniku intensyfikacji prac agrotechnicznych na łąkach oraz silnej presji drapieżników.
Wiemy, jak mu pomóc.
Leszczyńska Grupa OTOP chroni wymierającą populację kulika wielkiego (Numenius arquata) w Dolinie Dąbroczni!
Dolina Dąbroczni w pobliżu Rawicza to jedna z ostatnich ostoi lęgowych kulika wielkiego w zachodniej Polsce! Lęgi kulików w tym miejscu były już stwierdzane od lat 80-tych XX wieku.
Dramatyczna sytuacja kulika wielkiego na terenie całego kraju skłoniła członków Leszczyńskiej Grupy OTOP do szczegółowego zbadania w 2023 roku sytuacji tego gatunku w Dolinie Dąbroczni w okolicach Rawicza, skąd w ostatnich latach pochodziły jedynie pojedyncze obserwacje ptaków w sezonie lęgowym. Wynik monitoringu z jednej strony pozytywnie zaskoczył liczbą stwierdzonych 3 par lęgowych, pokazując jednocześnie jak trudno tym ptakom osiągnąć sukces lęgowy, ponieważ dwa z trzech zlokalizowanych gniazd nie przetrwały.
Aby chronić wymierającą populację kulika za konieczne uznano wdrożenie realizowanego w innych ostojach tego gatunku odpowiedniego, długofalowego programu ochrony czynnej. Polega on na wyszukiwaniu gniazd, zbieraniu jaj do inkubacji i odchowie młodych ptaków do momentu osiągnięcia przez nie umiejętności latania, a następnie ich wypuszczeniu w celu podtrzymania i odbudowy populacji. A wszystko to za zgodą i pod nadzorem Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu.
Działania te wymagają ogromnego zaangażowania niesamowitych wolontariuszy — członków Leszczyńskiej Grupy OTOP, działających we współpracy z Polskim Towarzystwem Ochrony Przyrody "Salamandra".
Aby chronić kulika niezbędne są również środki finansowe, które pozwolą na: pokrycie kosztów wyszukiwania gniazd, transportu jaj, ich inkubacji, a także wymagającego specjalistycznej wiedzy odchowu młodych i opieki weterynaryjnej nad nimi.
Pieniądze z darowizn wykorzystamy na:
1. edukację właścicieli łąk i pól, które kuliki wielkie wybiorą jako rewiry lęgowe, poprzez przekazywanie niezbędnych informacji i doręczanie opracowanych ulotek,
2. oznaczanie tabliczkami miejsc, w których założone zostały lęgi, w celu ochrony przed zniszczeniem w wyniku prac agrotechnicznych,
3. zakup kompletnych siatek (pastuchów) elektrycznych umożliwiających zabezpieczenie gniazd przed drapieżnikami naziemnymi,
4. pokrycie kosztów związanych z inkubacją jaj oraz odchowem piskląt aż do momentu osiągnięcia lotności,
5. zwrot kosztów ponoszonych przez wolontariuszy w związku z pracami terenowymi,
6. koszty obsługi biurowo-księgowej.
Dorzuć się do naszej zbiórki na ochronę tego niesamowitego gatunku i pozwól nam go chronić w Twoim imieniu!
Serdecznie dziękujemy, z Tobą możemy znacznie więcej!